Tíz könyv, amit 2013-ban olvastam, és neked is ajánlok (II. rész)

A bejegyzés első fele itt olvasható. És most következzék újabb öt könyv, amiket idén olvastam, és amik ezentúl büszkén gazdagíthatják a kedvenceim sorát. (Még mindig nincs sorrend.)

Joe Abercrombie: Az Első Törvény trilógia 
A penge maga és a folytatások: Miután felkötötték őket és A királyok végső érve

Miről szól? Az egyszerűség kedvéért, és nehogy spoilerbe fussatok, az első kötet, A penge maga tartalma:  

Miért ajánlom? Mert azok is szerethetik, akik esetleg nincsenek oda a fantasy könyvekért. A trilógia ugyanis úgy tud fantasy lenni, hogy nem tolja az arcodba, hogy nesze furcsa lények, mágia. Persze, vannak furcsa lények és mágia is, de mindez csak kiszolgálja a bámulatosan összetett és bámulatosan nem tökéletes karakterek kalandjait, az intrikát, a pörgő cselekményt. Izgalmas, három vaskos köteten át tartó mese ez (abból mondjuk a durvább fajtából xD) különösebbnél különösebb barátságokról, mese egy birodalomról, ahol mindenkinek megvan a maga titka. Ja, és ha eddig untad a harcjeleneteket (*jelentkezik*), akkor készülj fel rá, hogy itt bizony nem fogod. Komolyan, soha nem hittem volna, hogy egyszer ezt mondom, de a kedvenc részeim közé tartoztak az ostromok és összecsapások.

Kedvcsináló idézet:
"– Mi az? – kérdezte Logen, és a pipája után nyúlt.
– Valami varázsfőzet? A Magas Művészet valamilyen nagyszerű terméke?
– Tea.
– Hm?
– Megnyugtatja az elmét, de élénkíti a testet. Kevés olyan kín van, amin egy bögre jó tea ne enyhítene. – Logen belepréselt egy darab taplót a pipájába.
– És ha egy fejszét állítanak a fejembe?
– Az a kevesek egyike." (A penge maga)
"– Pedig a barátok hasznosak lehetnek. Ha másért nem, hát azért, mert minden barát eggyel kevesebb ellenséget jelent." (Miután felkötötték őket)
A tovább mögött folytatom a másik négy könyvvel, ami eltaláltátok, valójában nem négy könyv, mert van köztük egy újabb sorozat. 

Tíz könyv, amit 2013-ban olvastam, és neked is ajánlok (I. rész)

A bejegyzés eredeti címe ez volt: Tíz könyv, amit 2013-ban olvastam és neked is kellene... most rögtön, még idén, semmi nyomás, de menj olvasni! Aztán lerövidítettem. 

A 2013-as év lassan a végéhez közeledik, nekem olvasásügyileg - amennyiben azok nem a tankönyveim - biztosan, így arra gondoltam, összegzem, milyenek is voltak az olvasásélményeim idén. Összességében kevesebbet olvastam, mint szerettem volna, és többet, mint amennyit a tavalyi év után vártam volna magamtól. Ez persze, nem verseny, szeretek olvasni, és ha tehetem, olvasok is. Szerencsére 2013-ban rengeteg új kedvenc regénnyel gazdagodtam. Ezekből választottam ki ötöt, a következő bejegyzésben pedig érkezik a másik öt regény. Sorrend nincsen, csak tíz könyv (egyelőre öt), amit ugyanannyira megéri elolvasni.

Fanfiction: Filmszakadás - Central Park (TMI)

TMI, azaz A Végzet Ereklyéi sorozathoz kapcsolódó írás. A Filmszakadás az összefoglaló neve a TMI-ficeket összefoglaló gyűjteménynek. A lényege annyi, hogy úgy teszek, mintha kimaradt jeleneteket írnék a könyvekhez. Mintha elszakadt volna ott a film, én pedig kipótolnám. (Csak kevésbé lesz jó, mint az eredeti...)
A Central Park című rövid novella Isabelle és Simon első csókját dolgozza fel, amiről sokat hallunk a könyvekben (a Hamuvárosban és az Üvegvárosban is emlegetik), de sosem tudjuk meg, mikor és hogyan is történt. Én kitaláltam rá a saját verziómat. A Csontváros tizenegyedik fejezete alatt játszódik a történet, amikor is, Magnus bulijának kora délutánján, Isabelle és Simon tündéreket mennek nézni a Central Parkba...
A tovább mögött lássuk, mit találnak. :)

Könyvolvasás: Marie Lu - Prodigy - Született tehetség

A Prodigy (aminek a címet nagyjából ötödszörre sikerült nem elgépelnem) a Legend - Legenda második kötete, amely a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában jelent meg. És igen, egy újabb folytatás. Mostanában csak sorozatokat olvasok, és akkor nem írtam kritikát például A lázadóról (A beavatott folytatása) sem. No mindegy, egy újabb folytatás, szóval ismét csak nem garantálom, hogy a kritika érthető lesz azok számára, akiknek az első rész kimaradt. De igyekszem.
A tovább mögött. És rövid leszek.
Megpróbálom.
Tényleg.

Random írás: Penna novella (Felejtés jelen időben)

Párszor már értekeztem a blogon a Pennát a kézbe! (http://irokhaakarok.blogspot.hu/) nevű oldalról. Tegnap felkerült oda egy novellám. Ez az alábbi linken olvasható: Felejtés jelen időben

Ha valaki nem szeret vakon kattintgatni, annak röviden miről is szól a történet:

Adott egy lány, Celia, akit csúnyán megcsalt élete szerelme.
Adott Will, aki csúnyán megcsalta élete szerelmét. És aki egyáltalán nem is szerepel a novellában.
És itt van Seamus, aki titokzatos, akárcsak az erdő, ahol felbukkan. 
Rövid mese az Elfeledett Erdőről, elfeledettekről és elfelejtőkről. 
És arról, mi a felejtés ára.
Te hajlandó lennél megfizetni?

Könyvolvasás: Maggie Stiefvater - The Dream Thieves (~ Az álomtolvajok)

Néhány tudnivaló elöljáróban:
  • Azt hiszem, megint zsongok. (Zsongás fogalma az előző posztban!)
  • A regény egyelőre magyarul nem jelent meg, és mivel az időgépem szervizben, így én is angolul olvastam.
  • A regény A hollófiúk (The Raven Boys) második kötete. Ha azt nem ismered, nem vállalok érte felelősséget, hogy a kritikám minden pontja érthető lesz számodra.
  • Zsongok. (Ezt említettem már, mi?)
De khm... először is gyorsan kicsit megmagyarázandó a zsongásomat.
Maggie Stiefvater.
Gansey.
Adam.
... Ez így nem lesz jó. Kezdem elölről.  
Maggie Stiefvater az egyik legkedvencebb íróm. Hogy miért imádom én őt annyira, és miért kellene az egész univerzumnak, azt ebben a bejegyzésben fejtettem ki. És most ismét egy csodát alkotott, ha A hollófiúk néhol furcsás (tudom, nincs ilyen szó) fordítása és a Lament nem teljesen pozitív olvasási élménye el is bizonytalanított, hát Maggie most meggyőzött róla, hogy nincs mitől félnem: még mindig tud zseniálisat írni.
A tovább mögött röviden értekezem a sorozat első kötetéről, A hollófiúkról, aztán rátérek előbb-utóbb valamilyen értelmes véleménynyilvánításra is Az álomtolvajokról.
(Ja, igen, annyi megjegyzés, mivel hivatalos fordítás nincs, én önkényesen hívom Az álomtolvajoknak a regényt, de könnyebb így, mint mindig azon lamentálni, hogyha angolban már ott van a 'the', miért hangzik furán, ha nem rakok elé egy magyar névelőt is...)
Szóval TOVÁBB:

Könyvolvasás: Cassandra Clare és A Végzet Ereklyéi sorozat

A POSZT ELSŐ FELE HETEKKEL EZELŐTT SZÜLETETT. AZÓTA KICSIT LELŐTTEM A ZSONGÁSOMAT, ÉS A KRITIKA(?) VÉGÉRE MÁR EGÉSZEN ÉRTELMESEN TUDTAM ÍRNI.

A napokban teljesen rápörögtem A Végzet Ereklyéi sorozatra (Csontváros és a folytatásai..., ami a továbbiakban az angol címre utalva, TMI), bepörögtem a szereplőktől, és minden tekintetben pörgök. Van az az érzés, gondolom, nem csak velem, amikor olvasol egy könyvet, látsz egy sorozatot vagy filmet, és mintha valami szikrázó, pattogó, ugyanakkor békés ködbe kerülnél, ahol csak te létezel meg a rajongásod tárgya. És ebből a ködből nézel a külvilágra, és nem érted, hogy nem robban szét körülötted, hogy miért nem olvassa/nézi mindenki azt, amit te, és vissza kell fognod magad, hogy ne mindig erről beszélj. Ezt hívom én zsongásnak. Nálam ez az állapot olyan egy-két hétig szokott tartani, utána túllendülök az imádaton, tudok megint értelmesen kommunikálni, és a normális rajongási szintre redukálódik a fangirlködésem. 

Régen zsongtam utoljára, igazából nem is emlékszem, mi miatt, most azonban megint érzem, méghozzá a TMI miatt.

Random írás: Újabb pennás írás

Egyszer már írtam róla, hogy részt vettem a Pennát a kézbe! nevű oldal (http://irokhaakarok.blogspot.hu) egyik feladatán. Ismét így tettem. A feladat címe ezúttal Álmodd meg a jövőt! volt, ennek megfelelően pedig a jövőről kellett írni, arról, mi hogyan képzeljük, hogyan alakul az emberiség sorsa. A pontos kiírást amúgy itt találjátok. Az én megoldásom a tovább mögött olvasható.
FIGYELMEZTETÉS: angst, jelen idő (mert az angstolás valahogy jobban megy abban, talán kevésbé végleges, talán még fájdalmasabb), magyar helyszín, E/1.
Én szóltam.

Random írás: Pillanat

Gondoltam, megosztom a blogommal a kezdeteket is. Ez az egyperces életem első, nem fanfic, befejezett valamije. (Azt hiszem.) Igen, került vagy fél órámba a megírása. Mindenesetre egy öt évvel ezelőtti egyperces következik. Ami nos... nem túl... egy kicsit... öt évvel ezelőtt írtam, jó?! :)

Napló a regényírásról IX.

Minden kezdet nehéz

Amennyi írós poszt felkerül a blogra újabban, azt hihetnétek, hogy nagyon pöpecül haladok a regénnyel... Az igazság azonban az, hogy csak a naplóírással meg a regényről való gondolkodással haladok jól. Valamelyik első naplós bejegyzésben nyűglődtem az "inspiráljunk magunkat"-dologgal, hát jelentem, ez megoldódott. Inspirálva vagyok, van csaknem ötszáz képem és idézetem a történethez, és magamhoz képest rengeteg zeném. De maga a történet... áll egy helyben hetek óta. Bár ma azért pár dolgot átírtam benne, pluszkarakterizálások, apró infók, amiket mostanában találtam ki a világomhoz, a karakterekhez... A baj az, hogy ez még mindig nem konkrét, produktív munka. De valahogy nincs a helyén a kezdésem, és amíg így érzem, nehéz azt mondani, hogy "jó, nem baj, azért haladjunk". Mert kényszeresen javítanám és javítanám. Ahogy haladok előre az oldalakban, egyre gördülékenyebbé válik, Sage fejezete nem közönyös mese, Normané pedig nem egy teljes haditerv... amint ők ketten elkezdtek kommunikálni egymással, elkezdett a történet is működni... hogy aztán megint leüljön, és erőltetetten dumáljunk és elemezzünk. 

Még régebben írtam arról, hogy engem a hangulatos könyvek fognak meg, és nem tudom, hogy az Időt vérzőkben egyelőre azért nincs hangulat, legalábbis az elején nem nagyon, mert én írom, és magamat nem tudom "elbűvölni", vagy mert egyszerűen nem jó a kezdés. 

Filmnézés: Stuck In Love

Lily Collins. Logan Lerman. Nat Wolff (ő játszik majd a Csillagainkban a hiba filmben is!). Greg Kinnear (ő szerepel az egyik legkedvencebb filmemben, a Sabrinában). Kristen Bell. Plusz az a Josh Boone rendezte és írta, aki a Csillagainkban a hiba rendezői székében is ott ül. (Túl sokat beszélek erről a filmről? Tudom.) Ugyanazokra a filmfesztiválokra cipelték a filmet, mint a zseniális Egy különc srác feljegyzéseit (The Perks Of Being A Wallflower - a továbbiakban Perks néven fut). Nem volt kérdés, hogy nekem ezt a filmet LÁTNOM KELL. És láttam. És wíí, nagyon tetszett. Oké, oké, nem avattam új kedvenc filmet, de a Perkshöz hasonlóan itt is nagyon bejött az indie vonal, és a szereplőgárda! A castingosoknak kellene valami külön díjat kitalálni. Biztos van, persze. Mindenre van díj.


De szóval egy remek filmről van szó (nem hibátlannal, de na), úgyhogy vagy tessék most azonnal, de rögtön megnézni, vagy továbbolvasni a kritikát. Vagy lehetőség szerint előbb-utóbb megtenni mindkettőt. :)

Könyvolvasás: Cat Patrick - Forgotten - Úgyis elfelejtem

Újabb könyvmolyképzős, vörös pöttyös könyv, megint csudiszép borító. És egy olyan téma, ami nemcsak izgalmasnak tűnik, de nagy segítség lehetne az egyik jövőbeli regényemhez is. Hát ez nem jött össze neki, marad a "tűnik" meg a "lehetne". 

Röviden a történetről:
Minden éjjel, miközben a tizenhat éves London Lane alszik, az aznapi események törlődnek az elméjéből. Reggelre csupán a jövőjére emlékszik. A lány megszokta már, hogy az előző este írt jegyzetei és egy bizalmas barátnő segítségével éli túl a napot. A dolgok azonban a fejük tetejére állnak, amikor az iskolában feltűnik egy új fiú. Luke Henry nem olyasvalaki, akit az ember csak úgy elfelejt, ugyanakkor – bárhogy is próbálja – London nem találja őt az előtte álló történések emlékképei között. Amit előre lát, az viszont egyre nyugtalanítóbb. Rájön, hogy ideje utánaeredni a múltnak, amit folyamatosan elfelejt még mielőtt elpusztítaná a jövőjét. (Hivatalos fülszöveg)
Ugye, hogy izgin hangzik? De mi kell ahhoz, hogy egy érdekes alapvetésből érdekes könyv szülessen? Véleményem szerint nem árt, ha például a szereplők kedvelhetők, ha a stílus a helyén van, ha a cselekmény nem hal be, de ha igen, akkor is jól felépített, tudatos lassúsággal vánszorogjon előre, és legyen összeszedett, legyen vége, vagy értsem, miért nincs. Azt nem állítom, hogy e feltételek egyikének sem felelt meg a Forgotten, de azért néhány pontban tényleg felsült. 

Napló a regényírásról VIII.

Az egyik írós csoportban felvetődött egy érdekes feladat: írj kritikát a regényedről úgy, mintha az már egy megjelent könyv lenne, te pedig egy mezei kritikus. 
Hát én pontosan ezt tettem, és nagyon utáltam a regényemet. :D
(A regény története nagyjából kihámozható a kritikából, de a napokban majd írok egy posztot rendesen csak arról, hogy miről is szól tulajdonképpen az Időt vérzők.)
Egyelőre viszont a kritika.

Filmnézés: Rush - Hajsza a győzelemért

2006 óta, Nico Rosberg óta rendszeres nézője vagyok a Forma1-nek. (Nico Rosberg egyébként csak nekem jelez egy korszakot. Mindenki másnak valószínűleg Rosberg csak ott van... egy ideje. És tehetséges. És nincsenek eredményei.) Így mint rajongónak, nem is volt kérdéses, hogy beülök-e egy Forma1-gyel foglalkozó mozira. Még úgyse, hogy én meg a sportfilmek... hát mondjuk úgy, hadilábon állunk. Előbb röviden erről.

Tehát sportfilmek. Általában túl hollywoodiak, a szó teljesen pejoratív értelmében. Ennek érdekében a többdimenziós párharcokat, versenyeket lecsupaszítják valami végtelenül egyszerű "valósítsuk meg az álmainkat"-sztorivá, ahol megdőlnek nemcsak az adott sport szabályai (ugye tízpercig tartó egyenes a Forma1-ben, igen, rólad beszélek, Felpörgetve), de sokszor a fizika törvényei is. Mindezzel tényleg csak annyit elérve, hogy van egy újabb popcorn mozink (amikkel persze nincs baj, csak na... majd magyarázom), de semmi a sport igazi ízéről (bűzéről...), igazi emberi drámáiról. És mindezt tényleg állítom úgy, hogy a Góól filmeket (oké, az első kettőt) imádom, Gavin pedig a legviccesebb és legszerethetőbb sztereotípia az egészben.
Éppen ezért volt most annyira üdítő egy ellenpéldát látni. Mert a Rush Forma1 volt, és sport, és annyira, annyira hihető karakterek, és a látvány, és hetvenes évek, és akcentusok... ésésés mindez a tovább mögött.

Napló a regényírásról VII.

Amikor nincs cselekmény...

... akkor az én írásomat olvasod. Mert ki ír egy ifjúsági kviddicskupáról regényt, vagy egy kártyapartiról novellát? Aki imád karakterizálni, vargabetűket tenni a történetben, és eltérni mindattól, ami az eseményeket érdekessé tenné. Csak ül és ír a karakterekről, akikbe teljesen belezúgott. Ja, ez lennék én. És még igazán erős karaktereim sincsenek, jéj! No mindegy, az előző posztban már kiangstoltam magam, most megoldó-módba kapcsolok. A tovább mögött.

Napló a regényírásról VI.

A teljes pánik és ihlethiány

Nem szeretem azt a szót, hogy ihlethiány. Legalábbis az elmúlt egy évben, amióta rendszeresítettem az írást, meggyőztem magam, hogy nem hiszek benne. Mert nekiálltam akkor is írni, ha a fejem majd széthasadt, ha bőrig áztam hazafelé jövet, ha olyan fáradt és ideges voltam, hogy legszívesebben bőgtem volna. Képzelhetitek, milyen vidám kis sztorik keveredtek azokból az estékből... xD 

Most mégis azt érzem, hogy valami elveszett belőlem, nem a lelkesedés, mert a villamoson, séta közben, elalvás előtt folyton a regényen pörög az agyam, tervezgetem, gondolkozom a szereplőkön, hogy van-e cselekményem (nincs, de erről majd egy következő naplóban)... Mégis fogni a billentyűzetet, megnyitni a dokumentumot... nem megy. De egyáltalán nem, egy dokumentummal se. Pedig próbáltam fanficelni, novellázni, de teljes kedvedtlenség - és nem biztos, hogy ez a jó szó. A tovább mögött próbálok jobbat keresni. De figyelem, angstolás-veszély! Akit ez bármilyen szinten elborzaszt, ne olvasson tovább!

Napló a regényírásról V.

Az én kicsi Mary Sue-m


Ki is az a Mary Sue?merengő definíciója következik. (A jellemzés tipikusan a Harry Potter-fanfictionök Mary Sue-jához készült, de a HP-s vonatkozásokat kiemelve igaz lehet bármilyen írásra.)

Mary Sue egy karaktertípus általános neve. A Mary Sue-k hetyke, okos, segítőkész tinédzser boszorkányok (...). A Mary Sue történetben mindenki szereti Mary Sue-t, mert Mary Sue mindenben jó. Mary Sue zseniális boszorkány, remek barát, jó vezető, ravasz és tehetséges párbajozó, valamint lélegzetelállítóan gyönyörű. Az ilyen karakter neve gyakran megegyezik a fic írójának nevével, legyen az valódi-, írói-, vagy becenév. A történet végén a Mary Sue karakter szenvedélyes csókban forr össze az író imádott karakterével, általános rajongás fogja övezni, esetleg elhalálozik, a szereplőgárda mélységes fájdalmára, s a világ gyászba borul mögötte. 

Összegezve, Mary Sue-t írni nem jó. Hiba. És az én mumuson mostanság. Komolyan, szó szerint, elgondolkoztam  rajta, hogy jelen pillanatban milyen alakban jelenne meg nekem egy mumus, hát tutira, a főszereplőm lenne mint tökéletes Mary Sue. Már csak arra kellene rájönnöm, hogy tudnám legyőzni. Erről elmélkedem a tovább mögött, meg arról, hogy miért könnyű a főszereplőnket elrontani.

Random random: Hírek a fandomok világából

A héten már volt poszt Maggie Stiefvater legújabb regényéről, ami a Shiver trilógiához íródik, briliáns ötletességgel ennek a címe Sinner lesz. Erről bővebben itt lehet olvasni.

Ám más fandomok háza táján is történtek érdekes dolgok. A Harry Potter kapcsán is futott be új infó (MI?!), de szó lesz a Hamuvárosról és egy nem-annyira-új-de-jóóó videóról a Csillagainkban a hiba forgatásáról. Mindez a tovább mögött.

Filmnézés: A végzet ereklyéi - Csontváros (The Mortal Instruments - City of Bones)


Alig néhány nappal az után, hogy elolvastam a regényt, volt szerencsém megnézni a belőle készült filmet is. És hála a jó égnek, ez végre nem 3D-ben ment. Nem is emlékszem, utoljára mikor láttam 2D-s filmet, de annyira hiányzott, mert én hogy gyűlölöm azokat az átkozott 3D-szemüvegeket... Szóval a pozitív oldalon máris egy pipa. Hogy a többi pipa hova kerül, meg mit jelentenek ezek a pipák, vagy hogy miért erőltetem ezt a szóképet, az kiderül a tovább mögött.

Random random: Shiver, mármint Sinner

Még friss hír, és szokatlanul tőlem nem hetekkel/hónapokkal lemaradva írok róla: Maggie Steifvater írt egy kiegészítő regényt a Shiver-trilógiához! A címe Sinner lesz, és a főszereplők Cole és Isabel.
A feldolgozás pillanata.
Még mindig.
Á, én teljesen padlót fogtam. Maggie Stiefvater az egyik kedvenc íróm, a Shiver-triógia pedig a legkedvesebb YA-sorozatom. Cole és Isabel pedig vibrálóan izgalmas páros. Borzongok már a gondolatra is, hogy egy teljes könyvet olvashatok róluk. A tovább mögött kicsit bővebben a már elkészült, de még bőven kiadás előtt álló új regényről.

Fanfiction: Tüzek és hamvaik (Harry Potter)

Tudom, ahhoz képest, hogy nem akartam fanfic-birodalommá változtatni a blogot, ez immár az ötödik fanfiction, amit feltöltök. Egyelőre viszont lefoglal a suli, meg lelki válságot élek át a regénykezdeményemmel kapcsolatban, szóval azt töltögetem, ami raktáron van.
Ez a novella a Harry Potterhez kapcsolódik.  
Harry/Hermione. Vannak életek, amelyek szétszakíthatatlanul egybefonódnak. Ezek a kapcsolatok többek, mint egy "barátság" vagy "szerelem" címke, ha elveszítjük őket, az élet, mintha megállna. Szomorú, erősen angstolós novella. (Bocsánat.) A tovább mögött.

Könyvolvasás: Cassandra Clare - Csontváros

Tudom, a film is kijött már, a regény 2009-ben, kicsit le vagyok maradva, de ez van, ha az ember a könyvtárakból él és utál előjegyeztetni valami, a maga számára is érthetetlen okból. De azért múlt héten csak sikerült sort keríteni a regény elolvasására, ami nagyjából a megjelenése óta (tehát négy éve, jesszum) izgatja a fantáziámat.

Cassandra Clare-t régóta ismerem a fanfictionök világából, aki ugyanis szereti Draco Malfoyt - a fanfices Dracókért én teljesen oda vagyok -, annak kikerülhetetlen volt az írónő Draco-trilógiája (Draco Dormiens, Draco Sinister, Draco Veritas). Volt a történet körül "némi" botrány, plágium-vádak, meg hasonlóan bájos dolgok, de ezek hozzám csak mostanában jutottak el, amikor a tumblr-ön szembetaláltam magam egy olyan poszttal, ami szerint Jace sztorija a sólymáról, amit az apjától kapott, és amit az apja megölt (ez spoiler?), ugyanaz, amit Draco is elmond a fanficben. Hoppá. Számomra ez inkább érdekesség, mert magunktól lopni még mindig nem bűn (és igazából nem is lopás), a Draco-témáról pedig legyen elég ennyi. A Csontváros kapcsán is felmerültek ilyen-olyan észrevételek, én azonban bár a tovább mögött a saját felfedezéseimről szót ejtek, nem nevezném Cassandra Clare-t tolvajnak. Minden író kölcsönöz megoldásokat máshonnan, sokszor teljesen önkéntelenül, ugyanis, amit olvasunk, látunk, hatással van ránk, ez alól pedig nem tudunk kibújni. Éppen ezért elítélni az írónőt nem fogom semmiért, hiszen nem is ismerem. Szóval a tovább mögött (csak harmadszor írom ezt le, de most már mindjárt ugrunk a tovább mögé) szigorúan csak a regényről lesz szó.

Napló a regényírásról IV.

Ritmus

A szövegnek van egyfajta ritmusa. A mondatok hosszúsága és szerkezete pedig ezt nagyban alakítja. Amint ezt a cseppet sem korszakalkotó felfedezést a minap megtettem, rögtön meg is fejtettem, hogy miért nem működik az egyik rész az írásomban. Ugyanolyan felépítésű mondatok egymás hegyén és hátán. Ühüm, ez eddig szép és jó, nagyszerű észrevétel, ügyes vagyok... de hogy küszöböljem ki?

Fanfiction: Ember embernek farkasa (Shiver)

Újabb Shiver témában írt történet, az utolsó. És talán ez az eddigi legnagyobb kihívást jelentő novellám, három szemszög, mindhárom főszereplő... Eredetileg a moly egyik kihívására íródott, de a megkötés csak annyi volt, hogy a kedvenc regényhez kapcsolódjon (ebből több is van, a Shiver-trilógia oda tartozik), könyvhű legyen és minimum két szereplő szerepeljen benne. Ezeknek megfelelt a novella, és közben én is jól szórakoztam. Szóval ez az írás található a tovább mögött.

Filmnézés: A legjobb Disney Channel-filmek szerintem

A Disney csatorna afféle guilty pleasure nálam, tudom, hogy már régóta nem tartozom a célkorosztályba, mégis, ha tévézni szeretnék, de nincs semmi semelyik adón se (még sport, jó főzőműsor vagy Jóbarátok kismilliomodszorra se), rendre azon kapom magam, hogy a Disneyre kapcsolok. Mivel hamarosan a magyar adón is bemutatják a legújabb filmet, a Teen Beach Movie-t (kritika róla már olvasható a media-addicton), én elgondolkoztam, a múltban melyik alkotások nyerték el a tetszésemet.
A tovább mögött az én TOP5-ös listám található, 2006-tól (a High School Musical évétől) számítva. Úgy gondolom, ez az év egy elég jelentős sarokkövet jelentett a Disney csatorna számára, és bár régebbről is láttam filmeket, ezek egyébként sem fértek volna fel a listámra.

Fanfiction: Lady Guinevere (Merlin)

Újabb fanfictiont pakolok a blogra. Ezúttal a BBC tavaly decemberben véget ért sorozatához, a Merlin kalandjaihoz (sorozatajánló valamikor a jövőben érkezik) írtam novellát. A főszereplők Gwen és Sir Leon, mindketten nagyon fiatalok még, Gwen még nem dolgozik Morganának, Leon pedig nem lovag, sőt igazán még Arthurt sem ismeri. Gwentől tudjuk, hogy ő és Leon együtt nőttek fel. Közös gyerekkoruk egyik fordulópontját meséli el tehát ez a történet.

Random random: Pennás cikk

Néhány bejegyzéssel ezelőtt írtam arról, hogy részt vettem a Pennát a kézbe! nevű oldal egyik játékán. A nyereményem az volt, hogy vendégíróskodhattam az oldalon. A témám a karakteralkotás volt, ezen belül azt a kérdést fejtegettem, hogy "Mit érdemes tudnunk a karakterünkről?". Szót ejtettem arról, hogy mennyi és milyen tulajdonsággal kell felruházni egy statiszta szintű szereplőt, hogy mi lehet segítség a külső leírásánál, és hogy miért lényeges motivációt adni a főhőseinknek. Erről és még sok másról itt olvashattok: http://irokhaakarok.blogspot.hu/2013/08/vendegironk-thayet-irasa-mit-erdemes.html
Hozzátenném, hogy bár nem vagyok valami ász írás terén (sőt... de ebbe nem menjünk bele), jó ilyen dolgokról elmélkedni néha. Talán valamicskét a fejlődésben is segít.

Random elmélkedés: Roxfort, Pottermore és Sims

(Lassan le kellene állnom az új rovatok kitalálásával... :D)

Ma sok hónap után megint feltévedtem a pottermore oldalára, és megint megállapítottam, hogy mi a legjobb benne, meg azt, hogy azon a részen én már túl vagyok. Ez pedig a Teszlek Süveg, állatválasztás és a pálcaszerzés az Abszol úton. Mindig is imádtam teszteket kitölteni, még a leghülyébbeket is, melyik született feleség lennék, pedig nem is igazán néztem a sorozatot, meg ilyesmik. De más okból is jó buli a házbeosztás meg a többi. Gondolom, nem én vagyok az egyetlen, aki a Harry Potter-könyveket olvasva, elgondolkozott, vajon melyik házba kerülne, kijelölnék-e prefektusnak, mi lenne a kedvenc tantárgya, melyik menne gyengébben, milyen munkát szeretne a Rofortból kikerülve stb.
Én például biztosan hollóhátas lennék (ezt a pottermore is alátámasztotta, de a pottermore-os házbeosztás megbízhatóságáról majd később). Prefektusnak csak jobb híján választanának, ha tényleg nincs senki fontoskodó a háztársaim között (Hollóhát... szóval kétlem, hogy ne lenne), a kedvenc tárgyam a rúnaismeret lenne vagy a bájitaltan, bár Pitontól biztosan rettegnék, a legrosszabbul a gyógynövénytan, az LLG és a jóslástan menne, már ha utóbbi kettőt volnék olyan hülye felvenni. És valószínűleg varázsjoggal foglalkoznék, vagy mindenféle régi iratot fordítgatnék egy varázsmúzeumban. 

A tovább mögött kevesebb szó esik rólam, és rátérek a pottermore-féle beosztás lehetséges hibáira, illetve arra, hogy mindennek mi a fene köze van a Simshez.

Könyvolvasás: Maggie Stiefvater - Lament - A Látó szerelme

Maggie Stiefvater egyike a kedvenc íróimnak, a Shiver-trilógia például lassan honvággyal küszködik, annyiszor hurcolom magammal mindenfelé, hogy újraolvassam a legjobb részeket. Nemrég át is rendeztem a könyvespolcomat, hogy ne mindig teljesen hátulról kelljen előhalászni a köteteket. (A másik ilyen
könyvsorozat amúgy a Harry Potter nálam, azokat is már rutinból csapom fel a kedvenc jeleneteknél.)

Maggie Stiefvater azonban mindamellett, hogy megírta az egyik legkedvesebb trilógiámat, rendkívül inspiráló személyiség is. A tovább mögött igyekszem pontokba gyűjteni, miért is lehet őt kedvelni, aztán rátérek a Magyarországon legutóbb megjelent regényére is.

Random random: Csillagainkban a hiba

Egy kicsinyke összevisszaság következik John Green könyvével és a közelgő (jó, annyira még nem közeleg, de lesz!) filmváltozattal kapcsolatban.

Random írás: Pennás írás

A napokban részt vettem a Pennát a kézbe! (irokhaakarok.blogspot.hu) nevű oldal egyik gyakorlati feladatán. A blog rendszeresen hirdet ilyeneket, hol zenére kell írni rövid történeteket (mint most), hol megadott szavak alapján, de vannak ennél extrémebb kihívások is. Egy azonban közös bennük: ötletesek és remek alapot adnak ahhoz, hogy írj valamit akkor is, ha éppen nincs ihleted, vagy épp időd valami hosszabbra. Érdemes a régebbi, lejárt feladatokhoz is visszanézni, és ha másnak nem, hát magunknak írogatni rá. Hátha összehozunk olyasmit, amit később máshoz is hasznosítani tudunk. De ha nem, akkor is legalább írtunk és jól szórakoztunk. A legújabb felhívás még javában zajlik, a kommentek közé várja Szatti a megoldásokat. :)
Az én előző feladatra írt egypercesemet a tovább mögött lehet olvasni, mellékelve Szatti ihletadó zenéjét is.

Napló a regényírásról III.

A nagyobb képet látni

Az írás része a regénynek továbbra is ott áll, ahol  hagytam, hétvégén nem voltam itthon meg laptop közelében sem, így az energiáimat maximum az ötletelgetésre fordíthattam. Jól is jött, mert így nem halogathattam tovább, hogy ne csak a szereplőimmel és az ő sorsukkal foglalkozzak, és hogy honnan hova akarom őket eljuttatni a történet végére, hanem a nagyobb képre is koncentráljak. Azaz mi is a cselekmény, azon kívül, hogy mindenki igyekszik megtalálni a saját helyét az életében. 

Fanfiction: Mi teszi a Roxfortot? (Harry Potter)

Egy újabb fanfiction mutatóba tőlem, mert a regénnyel, mint írtam, éppen sehogy se állok. Ezúttal Harry Potter témában olvasható egy egyperces, a tovább mögött.

Napló a regényírásról II.

Inspirálni magunkat

Sajnos a napokban nem volt időm túl sokat haladni a regénnyel, ugyanis részt veszek egy amatőr, internetes pályázaton, és arra dolgozok egy novellán. De azért igyekszem ötletelni, a minap például az egyik karakterem állt össze a fejemben, a motivációi, és ez teljesen új megvilágításba helyezte őt is, meg a családját is. Igazi sikerélmény volt. :) A másik, ami írás híján előrelendíthet, az az ihletkeresés. Az egyik régi, fejben beleszeretős ötletemhez akaratlanul is szembejönnek velem az inspiráló képek, a passzoló zenék. Itt ez se működik ilyen könnyen, mert miért is tenné?! 

A tovább mögött rövid elmélkedés arról, hogy mik inspirálhatnak egy történetet, és ez miért segítség nekem.

Könyvolvasás: Delphine de Vigan - No és Én

Mostanában szeretnek megtalálni a furcsa hangulatú regények, az olyanok, mint amilyen a No és Én is. A könyv a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában jelent meg, a Vörös Pöttyös-sorozatban - nem volt kérdés, hogy a kíváncsiságomat felkelti. 

Rögtön lekaptam a polcról a könyvtárban. 
Az eljárás nálam ez után a következő: tartalom elolvasása, első mondat, meg még két helyen felcsapom. Ha semmi elborzasztót nem találok egyikben se, akkor nekiállok. Persze, vannak kivételek, amikor szembetalálom magam rögtön egy olyan résszel, ami nem tetszik, és mégis elolvasom a regényt. (Ilyen volt anno az Alkonyat, ahol a felcsapásomnál Bella éppen Edward V-kivágású felsőjéről, a mellkasáról meg az arcáról áradozott, ami kolosszális diadalt aratott, hogy magára tudta vonni a figyelmet. "-.-) De a No és Énnél a tartalom is valami mást ígért, és a fogalmazásmód se adott okot az aggodalomra. Belevágtam hát és egy különleges élménnyel lettem gazdagabb.

Könyvolvasás: John Green - Csillagainkban a hiba

Az elmúlt hónapokban John Green több frontról támadott. Youtube-os (vlogbrothers) okosságai rendre szembejöttek velem tumbrl-ön és az összes "legjobb YA-regények" listán is ott szerepeltek a művei. Gyorsan meg is kaparintottam a könyvtárban az Alaska nyomábant. A könyv tetszett, olyan Zabhegyező-hangulatot árasztott, és a szereplők is háromdimenziósak voltak (ami nekem különösen fontos szempont), szóval értettem a John Green-rajongást, én mégse tudtam vele teljesen azonosulni. De azért elhatároztam, hogy adni fogok neki még egy esélyt, így a Könyvfesztiválon beszereztem a Csillagainkban a hiba című regényét, és néhány hete eljutottam addig, hogy el is olvassam. 
Nem bántam meg.

Napló a regényírásról I.

Beleszeretni egy ötletbe


Ez a cikksorozat azért jött létre (ebben a szent minutumban), hogy dokumentáljam egy első regény megírásának hullámvölgyeit. A próbálkozásba vagy belebukok, és akkor negatív példaként fogok szolgálni azok számára, akik ilyesmibe vágnák a fejszéjüket (azaz „így ne csináld, itt ne add fel”-kalauzt készítek), vagy sikerrel járok, és megőrzöm a (közönyös) utókornak, milyen volt befejezni az első kéziratomat. 

Random rajongás: asktheenterprise

A jó karakterek és a tumblr

Vajon hogy jön össze a címben szereplő két dolog? A válasz az asktheenterprise nevű tumblr oldal (pontos link a bejegyzés végén). Na, de lássuk, miről is van szó! Kezdjük azzal, hogy szerintem többek között mi a titka egy jó karakternek, legyen szó filmről, könyvről vagy sorozatról. A ráismerhetőség. Magyarázom, mit értek ez alatt. De csak a tovább mögött.

Fanfiction: Csak Sam (Shiver)

A blog nem a fanficeim kedvéért jött létre, de amíg a saját írásomon dolgozom, hozok mutatóba néhányat belőlük. Ezúttal egy Fodor Ákos-haiku ihletésére írt Shiver-fanfic következik (még novellának se nevezhető szösszenet), azaz Maggie Stiefvater könyvtrilógiájához íródott. A második és a harmadik kötet játszódik.

Maggie Stiefvaterről és a Mercy Falls farkasai-sorozatról (ismertebb nevén a Shiver-trilógia) a molyon találhattok bővebb információt. Aki esetleg nem ismeri, annak ajánlom, hogy ismerje meg, mert megéri! Nekem az egyik kedvencem, nem véletlen, hogy meg is ihletett. :)
A tovább mögött olvasható.

Random rajongás: Team Starkid

Team Starkid, az internetszenzáció


Évek óta akarok valahol valamilyen formában megemlékezni a Team Starkid (a továbbiakban csak Starkid) nevű formációról, társulatról, bandáról… (majd erről lesz szó mindjárt), amikor ma délelőtt jött a nagy megvilágosodás: van egy blogom, ide írhatok róluk! Szóval ez következik most.

Filmnézés: A burok (The Host)



Hónapokkal a magyar premier után végre én is megnéztem A burok című filmet, amely Stephanie Meyer legújabb regénye (azaz post-twilight) alapján készült. A történetet nem mutatnám be, arra alapozom a bejegyzésemet, hogy más nem fél évvel később nézi meg azt a filmet, ami egyébként nagyon érdekelte azóta, hogy először hallott róla. (Igen, én vagyok a nem-más.) Szóval figyelem, előzetes tudásra van szükség, spoileres leszek, csak az olvasson tovább, aki LÁTTA a filmet! Vagy legalább a könyvet olvasta. Vagy tucatnyi más spoileres kritikát.

Üdv!

Üdv minden jövő-látogatónak!

Itt múlt-Thayet.

 

Mivel a blog egyelőre teljesen üres, ezt a bejegyzést a jövő-éneteknek írom. Remélem, minél többen megismeritek a jövő-Thayetet. Úgy hallottam, jó arc. :)
Komolyra és csöppet szerényebbre fordítva a szót, ez a blog az írásaimnak jött létre (elsősorban és idővel komolyan érkeznek ide), de terveim szerint lesznek elmélkedések az írásról (mert mi lehet jobb, mint szövegelni arról, amit csinálnod kéne, de nem teszed?), filmekről, könyvekről, sorozatokról, melyik ihletett meg, melyik volt elrettentő példa... Ilyesmi. Meg néha random rajongok. Ezért előre is bocsi.
Hát... találkozunk a jövőben, ha ti is úgy gondoljátok!